Svetski AIDS dan – Neka zajednice vode

Danas, 1. decembra u svetu se obeležava Međunarodni dan borbe protiv HIV-a ili Svetski AIDS dan pod sloganom “Neka vode zajednice”.

Tim povodom, treću godinu za redom, 30. novembra TOC je organizovao godišnju konferenciju sa idejom da kroz međusektorski dijalog nastavimo, ali i pokrenemo nove razgovore na ključne teme koje su povezane sa ovogodišnjom temom Međunarodnog dana borbe protiv HIV/AIDS-a “Neka vode zajednice”.

Uvodi deo konferncije ujedno je bila i konferencija za medije, a tokom koje smo imali priliku da čujemo i ovogodišnje rezultate o broju novo registrovanih inficiranih HIV-om, kaoi broj novoobolelih od AIDS-a. Prema rečima dr Danijele Simić, specijaliste epidemiologije iz Institutua za javno zdravlje Srbije “Batut”, u Srbiji je u period od januara do 27. Novembra 2023. Godine registrovano 124 novodijagnostikovanih sa HIV infekcijom, što je 28% manje nego prošle godine, dok je 35 osoba obolelo od AIDS-a. Kako je sopštila dr Simić, prema podacima kojima raspolaže Batut, 80% osoba kod kojih je registrovan HIV tokom 2023. Godine je uzrasta od 20-49 godina, a 25%, odnosno svaka četvrta osoba je mlada tj. uzrasta od 20-29 godina.

Na konferenciji za medije prisutni su od Jelene Janković, pomoćnice ministarke u Ministarstvu zdravlja Republike Srbije mogli da saznaju šta to Ministarstvo radi kada je u pitanju prevencija HIV-a. Da Srbija ima strategiju za brobu protiv HIV-a, ali i da ovo ministarstvo požava kako sredstvima Global fonda, tako i Republike Srbije aktivnosti udruženja građana koje se odnose na prevenciju HIV-a, Takođe, tokom konferencije o značaju prevencije HIV-a i povezanosti ove teme sa strategijama i akcionim planovima dva takođe bitna ministarstva u ovoj oblasti, pristunima su predočile prof. dr Sandra Grujičić, pomoćnicima ministarke u Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju i Ivana Antonijević, pomoćnica ministra u Ministarstvu turizma i omladine.

O aktivnostima Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji u oblasti prevencije HIV-a i značaju slogana “Neka vode zajednice” govorio je dr Fabio Skano, direktor kancelarije Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji. On je takođe istakao da je važno da upravo zajednice i organizacije budu uključene u preventivne usluge, da mu je drago što upravo ovu konfernciju i organizuju zajednice.

Prisutnima se takođe obratio i Goran Radisavljević, direktor TOC-a koji je istakao da možemo i moramo da okončamo epidemiju HIV-a do 2030. godine. To možemo samo udurženi, ako uključimo i zajednice i sve aktere koji rade na polju prevencije i porške osobama koje žive sa HIV-om.

Nakon konferencije za medije usledila su 3 panela u okviru godišnje konferencije povodom 1. decembra “Neka zajednice vode”.

Prvi panel bio je na temu “Dosezanja strateških ciljeva do 2025” u smislu prevencije HIV_a i AIDS-a u Srbiji. Tokom panela kojim je moderirao Miloš Stojiljković Rolović iz JAZAS-a, mogli smo da čujemo od predstavnice Ministarstva zdravlja, Maje Prlinčević o projektu koji finansira Global fonda u Srbiji, a koji podržava i Ministarstvo zdravlja Republike Srbije, u okviru koga se radi testiranje na HIV u zajednici među ključnim populacijama. Takođe, tokom prvog panela o postignućima i izazovima kada su u pitanju testiranje i prevencija HIV-a, osvrnula se prim. dr Danijela Simić, specijalista epidemiologije IZJZ “Dr Milan Jovanović Batut”. Kada je u pitanju Progres Republike Srbije u obezbeđivanju održivosti odgovora na HIV među ključnim populacijama, podatke je prisutnima iznela doc. dr Maja Stošić, specijalista epidemiologije, dok je prof. dr Jovan Ranin, infektolog Klinike za infektivne i tropske bolesti UKCS pričao o izazovima u lečenju HIV pozitivnih osoba. On se osvrnuo na neophodnost optimizacije i modernizacije terpaije za HIV u Srbiji. Da Srbija ima savremene lekove, ali da odobravanjem dodatnih lekova koji se koriste u svetu i mogu lakše da se kombinuju sa lekovima za pridružene bolesti. Goran Radisaveljvić, direktor TOC-a, za kraj panela osvrnuo se na ulogu OCD u dosezanju strateških ciljeva, prevenciji HIV-a kroz rad u zajednicama sa ključnim populacijama.

Drugi panel održan je na temu Kontinuirane usluge i podrške u borbi protiv HIV-a u zajednici.

Konferenciju Neka vode zajednice zatvorena je panelom koji je bio posvećen mladima, tačnije održan je na temu “Mladi u borbi protiv HIV-a”.

After movie